Velomanai.lt

Dviračių mėgėjų klubo forumas

Dabar yra 2021-09-20 23:20

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Skijoring
StandartinėParašytas: 2009-10-14 13:58 
Atsijungęs
Vartotojo nuotrauka

Užsiregistravo: 2009-04-10 14:12
Pranešimai: 15
Miestas: Vilnius
Skype: rita_u-k
Vardas, Pavardė: Rita
Sveiki,.. čia vėl aš su kinkiniais
žiemos sportas apima keletą rūšių. Man kol kas aktualu skijoringas, kitaip tariant - slidinėjimas su šunimi.
Slidinėjusi esu tik vaikystėje, bet negi tai priežastis nepabandyti išmokti :D Jau trečia žiema, kai noriu tai išbandyti, galvoju ryžtis. Šuo kol kas tik vienas, su antru svetimu neturiu laiko dirbti, o ir norint pasportuot su rogėmis reiktų su kažkuo tartis, derintis prie masinių treniruočių ir t.t. Kai su slidėm.... sugalvojai ir prasilėkei kur nors :)
Aišku kalba eina ne apie slidinėjimo trasas, girdėjau, kad slidininkai labai pyksta kai šunys pripėduoja ir gadina dangą :oops: O iki Lenkijos, kur yra specialios žiemos trasos kinkiniams mums toli.

trumpas aprašymas paimtas iš http://www.nuotykiuakademija.lt
tekstas yra verstas ir truputį adaptuotas.
Gal labiau patyrę turėtų komentarų dėl slidinėjimo įrangos? Gal grynai teoriškų pasvarstymų atsirastų?Ką daryti, jeigu norite išbandyti baltą pramogą ir turite vieną ar du šunis, bet vis dėlto jūsų galimybės yra ribotos?

Pabandykime iš arčiau susipažinti su dviem paprasčiausiomis šunų kinkinių sporto formomis – slidinėjimu su šunimis ir pulka. Slidinėjimas su šunimis – tai sportas, kuriame 1, 2 šunys traukia slidininką. Tai yra paprasčiausia, bet reikalaujanti labai artimo ryšio su šunimi, šunų kinkinių sporto šaka. Šiuo sportu gali užsiimti kiekvienas, įgijęs pagrindinius slidinėjimo įgūdžius ir vidutinio dydžio (>20 kg) žaisti ir bėgioti mėgstantį šunį. Jums trūksta tik kelių reikmenų ir galėsite mėgautis slidinėjimu su šunimis. Visų pirma - slidžių, batų ir pakinktų šuniui. Dauguma slidininkų naudoja „cross-country“ arba čiuožimo stiliaus slides. Tačiau pastarosioms, nors jos padeda pasiekti puikių rezultatų varžybose, reikia plačių ir paruoštų slidinėjimo trasų. Šuns pakinktai– dažniausiai vadinamieji „siwash“ tipo, pagaminti iš juostos sukryžiuotos po šuns pilvu ir nugaroje. Slidininkas ant klubų apsijuosia minkštu, plačiu, prie nugaros prigudusioje dalyje siekiančiu apie 7 - 12 cm, ir turinčiu metalinį žiedą (žiedus) amortizaciniam lynui pritvirtinti, diržu. Lynas turi guminį, šuniui nemalonius truktelėjimus švelninantį, amortizatorių. Egzistuoja daugybė įvairių įrangos patobulinimų, tačiau pagrindinis komplektas, kaip matote, yra labai paprastas.

Tiksliai nežinoma, iš kur atsirado slidinėjimas su šunimis, tačiau jo pradžia siekia aukso karštligės laikotarpį. Tikriausiai skandinavai, kurie grįždami iš Aliaskos atsivežė kinkomųjų šunų, yra šios sporto šakos pradininkai, nes slidžių tėvynė - būtent Norvegija. Šiandien slidinėjimas su šunimis žinomas visame pasaulyje ir yra aktyviausiai besivystanti šunų kinkinių sporto šaka.


Nors tai palyginti lengvas sportas, be slidinėjimo gebėjimų, reikia mokėti deramai elgtis ir kontaktuoti su šunimi, tinkamai taikyti treniruočių metodus bei laikytis šuns maitinimo taisyklių.

Reikmenys
Pagrindinis slidinėjimo su šunimis privalumas - tai įrangos paprastumas ir pigumas. Slidės, batai ir lazdos – tai brangiausia įrangos dalis. Lietuvoje už šią įranga reikėtų sumokėti apie 400 - 800 litų. Naudotinas slidžių komplektas (tinkantis pradedantiesiems) yra dar pigesnis. Diržas, Lynas ir pakinktai kainuoja apie 250 litų.

Slidės
Slidinėjimui su šunimis tinka bet kuri slidžių rūšis, tačiau renkantis slides reikia pritaikyti jas prie ūgio, taip pat atžvelgti į vietovės, kurioje slidinėsite, pobūdį. Slidinėjimui „neliesta“ vietove ir neparuoštomis trasomis (pvz., miško takeliais) geriausiai tiktų šiek tiek platesnės specialios slidės arba net slidės posūkiams įtūpstu. Nerekomenduojame tik slidžių su metaliniais kraštais (bent tol, kol gerai įvaldysite slidinėjimo meną), kadangi taip rizikuojate sužaloti šunį. Specialūs apkaustai suteikia galimybę prisegti bato užkulnį, todėl jie gali būti naudingi leidžiantis nuo stataus kalno arba slidinėjant trijų šunų kinkiniu (nerekomenduojama slidinėti didesniais kinkiniais atsižvelgiant į jų jėgą ir siekiant išvengti pakinktų susiraizgymo arba/ir kontrolės praradimo). Jei slidinėjame plačiomis ir gerai paruoštomis trasomis, be abejo geriausias sprendimas yra čiuožimo stiliaus slidės. Jos lengviau slysta ir padeda išlaikyti geresnę kontrolę posūkiuose. Slidinėjant mišria teritorija (plačios pramintos trasos ir siauri takeliai), universalus sprendimas būtų nusipirkti klasikines slides arba „cross-country“ tipo slides.

Batai
Perkant batus labai svarbūs yra du dalykai. Pirma, juos reikia rinktis pagal slidžių tipą, apkaustus ir slidinėjimo techniką, antra, jie turi būti pritaikyti prie pėdos ir patogūs. Slidinėjimui su šunimis taip pat svarbu, kad batai būtų pakankamai šilti. Jeigu ketinate ilgai slidinėti įvairiomis oro sąlygomis, reikėtų pasirinkti šiltesnius batus arba įsigyti specialius autus. Atsiminkite, kad su šunimis judėsite greičiau, todėl oro trauka greičiau šaldo kojas nei slidinėjant be šunų.Renkantis batus, galima pasikliauti pardavėjų patarimais arba pasitikėti savo žiniomis ir patirtimi.

Diržas
Galite pasigaminti jį patys, pvz. panaudodami kopimo uolomis įrangą, arba nusipirkti žygio reikmenų parduotuvėse. Diržas privalo būti pakankamai platus (ne mažiau 8 cm) ir minkšta prie nugaros besiglaudžiančia dalimi. Jo priekyje turėtų būti vienas ar du metaliniai žiedeliai arba užraktai, prie kurių tvirtinamas amortizacinis lynas. Svarbu, kad virvės pritvirtinimo būdas, atsiradus būtinybei, leistų ją greitai įtempti. Geriausi diržai turi specialius dirželius, dėl kurių, diržas negali pasislinkti į viršų ir suteikia galimybę lengvai reguliuoti traukiančio šuns jėgos kryptį, atitinkamai pritvirtinant virvę žemiau diržo, klubų aukštyje.
Virvė su amortizatoriumi
Ilgas 2,5 m lynas turi amortizuojamąją guminę dalį. Amortizuojamoji dalis yra arčiau slidininko, o jos paskirtis – sušvelninti truktelėjimus ir staigius virvės įtempimus slidininkui startuojant, stabdant arba krentant. Amortizatorius apsaugo slidininko nugarą, bet visų pirma jis užtikrina, kad, traukdamas šuo jausis patogiai. Lynas baigiasi kilpa su užraktu, prie kurio pritvirtinami šuns pakinktai.

Pakinktai
Pakinktai, kuriuos naudoja ir varžybų dalyviai, - „siwash“ tipo pakinktai - pagaminti iš juostos gabaliukų, sukryžiuotų po šuns pilvu ir nugaroje. Tose vietose, kur juosta glaudžiasi prie šuns piečių ir kaklo ji išklojama fetru, vilna arba kita minkšta medžiaga. Prie šuns uodegos pakinktai baigiasi kilpele, prie kurios tvirtinama traukiamoji virvė. Pakinktai turi atitikti šuns dydį ir gerai priglusti prie jo kūno. Juos galite pasigaminti ir patys arba įsigyti specializuotoje parduotuvėje. Kartais tinka pakinktai bėgimui su šunimis taip pat naudojami ir „guard“ tipo pakinktai, tuo tarpu kitos pakinktų rūšys, skirtos pasivaikščiojimams arba traukimui šiam tikslui visiškai netinka.Pulka
Jeigu jau turite slides, pakinktus, diržą ant klubų ir jeigu jums ir jūsų keturkojui draugui patiko išvykos po sniego pusnis, verta susimąstyti, ar nesate pasiruošę išbandyti kitą kinkinių sporto pramogą – pulką. Pulka – tai nedidelės plokščios rogutės, turinčios du priekyje lanku sulenktus grąžulus. Tarp grąžulų bėga vienas, du arba trys roges traukiantys šunys. Paskui tokį kinkinį važiuojantis slidininkas valdo jį plona prie pulkos prisegta virvele. Besniegę žiemą naudojamas mažas vežimas su grąžulais, taip vadinamas „rollpulki“, o vietoj slidžių – batai bėgimui.


Pulka kilę iš tolimos pūguotos šiaurės. Tikėtina, kad nedideles roges traukiantis šuo kadaise lydėjo medžiotoją ir padėdavo pervežti grobį bei įrangą. Pradėjus naudoti slides, medžiotojui su pulką radosi dar didesnių galimybių. Sportu pulka tapo praeito šimtmečio pradžioje, kartu su kitomis šunų kinkinių sporto šakomis. Šiuolaikinė sportinė pulka turi būti apkrauta šuns galimybes atitinkančiu balastu. Šunų kinkinių sporto taisyklės tiksliai įvardina visą krūvį, tenkantį vienam 20 kg sveriančiam šuniui (arba 15 kg sveriančiai kalei), ir bėgimo nuotolį (10 - 20 km moterims ir 15 - 30 km vyrams), bet, mėgaujantis šiuo sportu savo malonumui, galima nesilaikyti šių griežtų taisyklių.


Pulkos atveju pati slidinėjimo technika yra šiek tiek sudėtingesnė. Nepakanka šunį nukreipti mums tinkama kryptimi, reikia virve valdyti rogutes, kad jos neišlėktų iš trasos, ypač posūkiuose. Šuo traukia ne slidininką, o tik rogutes, todėl sportininkui reikia šiek tiek daugiau pastangų.

Treniruotės
Pradėti šuns pratinimą prie svorio traukimo reikia trumpais bandymais ir iš pat pradžių vertinti juos, kaip šaunią pramogą. Nepaisant to, kad daugelis šunų, ypač jaunų, parodo net per didelį norą traukti, pirmosios treniruotės turėtų būti trumpos (5 - 15 min.) ir vykti lengvoje, lygioje ir tiesioje trasoje.Jeigu jaučiate, kad šuo jau suprato, ko iš jo norite, galite pradėti jį mokyti posūkių ir stabdymo. Pradžioje verta treniruotis su šunimi bėgant šalia jo su pavadžiu ir sukant arba stabdant kartu su juo. Taip pat galima naudoti tradicinius žygių metu naudojamus indienų paliepimus – „ghee“ (tariasi „džii“) - „į dešinę“, „ho“ („hoo“) - „į kairę“, „haw“ („houu“) - „stok“ arba sugalvoti savo komandas.


Pirmas šuns paruošimo laikotarpis, jei treniruojatės ne rečiau nei 3 - 4 kartus per savaitę, turėtų užtrukti 2 - 3 savaites.Rimtesnį bėgiojimą pradedame tada, kai jau sugebame pakankamai gerai bendrauti su savo numylėtiniu ir esame tikri, kad jis nori ir mėgsta traukti.Intensyvios sportinės treniruotės turėtų vykti 2 - 3 kartus per savaitę po 1 - 1,5 valandos, tačiau jeigu bėgiojate savo malonumui, neprivalote laikytis labai griežtų taisyklių. Svarbu, kad jūsų išvykos visiems būtų džiugus nuotykis, kartu išsaugantis ir sveikatingumą.Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad bėgiojant su apkrova mūsų numylėtiniui reikia papildomos energijos.


Taigi intensyvesnių treniruočių metu jis turi gauti atitinkamą visaverčio ėdalo porciją, o po kiekvieno bėgiojimo - vandens.Jeigu slidinėjate sudėtinga trasa, reikėtų pagalvoti, ar nevertėtų batų šuniui, kurie apsaugotų letenas nuo sužeidimų. (Sužeista letena reiškia kelių savaičių bėgiojimo pertrauką!)Svarbu laikytis taisyklės, kad šuo kinkomas tik tada, kai jis turi ką nors traukti, o paprastiems pasivaikščiojimams užtenka pavadžio ir antkaklio. Mūsų šunys šokinėja iš džiaugsmo matydami, kad imu į ranką pakinktus. Bet tai visiškai kitoks džiaugsmas nei džiaugsmas sulaukus pasivaikščiojimo. Tai gali suprasti tik tas, kuris nors kartą yra išbandęs sportinių nuotykių su šunimis magiją!

_________________
watch out where the huskies go, and don't you eat the yellow snow


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2010-02-14 15:29 
Atsijungęs
Vartotojo nuotrauka

Užsiregistravo: 2009-04-10 14:12
Pranešimai: 15
Miestas: Vilnius
Skype: rita_u-k
Vardas, Pavardė: Rita
Vakar vyko žiemos disciplinų šunų kinkinių varžybos "Sniegena 2010"
http://www.15min.lt/naujiena/augintinia ... -172-84507

taip pat ir trečiasis "dogtreking'as" - žygis su šunimis Lietuvoje. Pirmą kartą ant sniego.

_________________
watch out where the huskies go, and don't you eat the yellow snow


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2010-03-12 23:48 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2009-10-13 19:18
Pranešimai: 10
Miestas: Vilnius
Skype: raiducinka
Vardas, Pavardė: Gintarė Tamuytė
Žiūriu populiari tema čia pas jus. :lol: Visi tik ir slidinėja su šunimis. :D
Aš galiu pasigirti, kad irgi keletą kartų bandėm čiuožti su šunimi (tik šuo kažkodėl labai depresuotas pasidarė po to; kai tik slides pamatydavo raudavo su visu pavadžiu kuo toliausiai :? ) Iki tokio technikos lygio toli šviečia, smagu tik, kad pakinktus sugalvojau uždėt (pasismaugs vargšelė). Toliau ėjo "dvipusis" (skirtas vedžioti dviem šunim) pavadėlis aplink liemenį ir, žinoma, slidės. Valdymas gavosi irgi gana neblogas (kai reikėdavo stoti virsdavau į pusnį), nes iš šiokio tokio bendro paklusnumo kurso mokam komandas kairėn-dešinėn-stot. Žodžiu čiuožėm smagiai ir gana greitai, nes labai šuo bijojo, kad ant jo neužvažiuotų. :) Galite pasidžiaugti, kad visas tas dalykas baigėsi sėkmingai : be aukų, o svarbiausia šuo buvo nusikalęs. :wink:

_________________
Juk žinote kaip būna, kai važiuodamas dviračiu susvyruoji ir pradedi virsti. Tuomet mus aplanko tos ilgos ilgos minutės, kai žinai, kad tuoj tuoj...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2011-10-21 19:24 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2011-10-21 19:19
Pranešimai: 1
Skijoringas... Jau seniai noriu tai išbandyti. Tik vat, ar yra Lietuvoj kas tuo užsiima? Nes nenoriu savamoksliaudama pakenkti šuniui, norėčiau pasikunsultuot su tais, kurie jau yra tai išbandę ir žino kaip čia kas :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2011-10-23 16:53 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2009-08-20 15:31
Pranešimai: 109
Vardas, Pavardė: Arthur
Aš savamokslis, šuo mišrūnas,nelb auklėtas, bet tempia :)
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=206167276066254&set=a.155880277761621.32664.100000189483242&type=3&theater

sorry, bet kitaip nesuprantu kaip čia ta foto įkelt :oops: :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2011-11-04 09:18 
Atsijungęs
Vartotojo nuotrauka

Užsiregistravo: 2010-07-12 17:53
Pranešimai: 74
Miestas: Kaunas
Skype: ridas1976
Vardas, Pavardė: Ridas
Pasidomėkit šunų kinkinių sportu Lietuvoje. Tikrai yra žmonių, kurie tuom užsiima, rengiamos bendros treniruotės ir varžybos. Info www.mushing.lt, www.fluidus.lt
Galit kreiptis ir į mane, pats labiau užsiimu bikejoringu. Tačiau nesu susipykęs ir su skijoringu. :)
Rašykit į PM.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2011-11-14 09:51 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2009-08-20 15:31
Pranešimai: 109
Vardas, Pavardė: Arthur
Na kągi, sveikinimai Ridui tapus pasaulio vicečempionu Scooter 1 Nordic Bred Teams klasifikacijoje :)
http://dogsportmag.eu/2011/11/14/official-final-results-ifss-dryland-world-championships-2011/
:smt023


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2011-11-14 12:56 
Atsijungęs
Velomanas
Vartotojo nuotrauka

Užsiregistravo: 2006-08-22 15:22
Pranešimai: 5003
Miestas: Kaunas
Vardas, Pavardė: Linas Vainius
Didžiausi sveikinimai Ridui. Forumietis ir "Dviratų" komandos narys - pasaulio vicečempionas :!: Tokio dar neturėjome :smt109

_________________
http://www.dviratai.lt - varžybos, maratonai, paradai, klubas.
DSK Dviratai-Daistatus naujienos, įdomybės apie dviračius FB
Elektrėnų GX Ralis dviračių maratonas 2018-10-13 d.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2011-11-15 09:34 
Atsijungęs
Velomanas
Vartotojo nuotrauka

Užsiregistravo: 2008-04-15 22:56
Pranešimai: 218
Miestas: Kaunas
Skype: jovis_j
Vardas, Pavardė: Jovaldas Januskevicius
Sveikinimai Ridui :smt023

_________________
Fuji Sunfire 1.0
Trek 1.7


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2011-12-05 14:28 
Atsijungęs
Vartotojo nuotrauka

Užsiregistravo: 2010-07-12 17:53
Pranešimai: 74
Miestas: Kaunas
Skype: ridas1976
Vardas, Pavardė: Ridas
Dėkoju už sveikinimus :) Tai antras lietuvių medalis Lietuvos šunų kinkinių sporto istorijoje :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Skijoring
StandartinėParašytas: 2012-01-06 14:53 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2011-11-02 17:43
Pranešimai: 150
O sita kasnors bandet? http://en.wikipedia.org/wiki/Bikejoring
Gal kas galetu placiau aprasyt atskiroj temoj?

_________________
Plentas - Verenti Technique Disc
Miškas - Verenti Substance II


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoj skaitliukai